• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Dergi Park

  Değerli Yazarlarımız ve Hakemlerimiz

  Süreçlerimiz 03.05.2017 Tarihinden itibaren Dergipark sistemi üzerinden devam edecektir. Değerlendirilmesini istediğiniz çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/ckuiibfd adresinden dergimize iletebilirsiniz.

   

  Makale Kabul

  Dergimizin 2019 için makale kabul edilmektedir.


Özet


Çatışma Önleme Teorisi ve Pratiği: Makedonya ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNPREDEP) Örnek Olayı
konuşlandırmayı (preventive deployment) ele almaktadır. Analiz çerçevesi olarak, Nicolaidis’in ortaya koyduğu önleyici aksiyon modeli kullanılmıştır. Bu modele göre, zorlayıcı diploması kavramı Makedonya’da uygulanan önleyici konuşlandırmanın açıklanması için kullanışlıdır. Makedonya’daki Birleşmiş Milletler Önleyici Baris Gücü Kuvvetleri (UNPREDEP), önleyici konuşlandırma yetkisine sahip olan ilk Birleşmiş Milletler barışı koruma operasyonudur. Bu çalışmada, BM misyonunun ortaya çıkış nedenleri ve Makedonya örnek olayı çerçevesinde bir analiz yapılarak devletler içi ve arası çatişmalarda bir çözüm aracı olarak önleyici diplomasinin rolü incelenmiştir. Sonuç bölümünde, gelecekteki önleyici konuşlandırma uygulamalarında göz önünde bulundurulabilecek öneriler ve çıkarılacak dersler de sunularak önleyici konuşlandırmaların geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
önleyici konuşlandırma, çatışma önleme, Makedonya Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Barış Gücü, önleyici diplomasi, UNPREDEP

Kaynakça

Adres :Çankırı Karatekin Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluyazı Kampüsü, Merkez-ÇANKIRI/TÜRKİYE
Telefon :+90 (376) 218 95 45 Faks :+90 (376) 218 95 46
Eposta :iibfdergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri