• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Dergi Park

  Değerli Yazarlarımız ve Hakemlerimiz

  Süreçlerimiz 03.05.2017 Tarihinden itibaren Dergipark sistemi üzerinden devam edecektir. Değerlendirilmesini istediğiniz çalışmalarınızı http://dergipark.gov.tr/ckuiibfd adresinden dergimize iletebilirsiniz.

   

  Makale Kabul

  Dergimizin 2019 için makale kabul edilmektedir.


Bangladeş’teki Hazır Giyim Sektörü’nde Çalışan Bayan İşçilerin Sağlık Durumları
(Health Status of the Female Workers in the Garment Sector of Bangladesh )

Yazar : Shaheen AHMED  Mohammad Zahir RAIHAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 2014-1
Sayfa : 43-58


Özet
Son 20 yıldan beri Bangladeş’teki Hazır Giyim Sektörü, köylü ve eğitim seviyesi düşük insanlar için iş istihdamı sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzdeki 5,100 sayıda giyim fabrikası bu ülkede faaliyet göstermekte ve %80’den fazla kadın işçiyi kapsayan 3.6 milyon çalışana da bu fabrikalar iş imkanı sağlamaktadır. Başlangıçtan beri yetersiz sağlık durumlarından dolayı kadın tekstil işçilerinin sağlık statüleri işlerini tam olarak icra edebilmeleri için yeterli değildir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma kadın çalışanların sağlık statülerine dair verileri bulmak üzerine hazırlanmıştır. Bu çalışmada Bangladeşli 200 kadın çalışanın geçirmiş oldukları ana hastalıkları saptayabilmek için mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma hazır giyim sektöründe çalışan kadın işçilerin çoğunluğunun heminthiasis, soğuk algınlığı, karın ağrısı, ateş, yorgunluk, mide ağrısı, hepatit (Jandice), solunum problemleri, yetersiz beslenme, kaşıntı, bel ağrısı, göz lekesi, deri iltihabı, (zorlu) kürtaj ve kemiklerde problemler gibi sağlık sorunlarından muzdarip olduğunu ortaya koymaktadır. Politikacıların ve diğer ilgili kurumların hazır giyim sektöründe çalışan işçilerin sağlıklarını korumak adına gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Bu sayede bayan çalışanların işyerinde daha verimli olmalarına katkı sağlayacak ve onların ülkeye olan katkıları da böylelikle artmış olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Hastalıklar, Hazır Giyim Sektörü, Sağlık Sorunu, Sağlık Durumları, Güvenlik Önlemleri.

Abstract
Readymade Garment (RMG) Sector in Bangladesh has been playing a vital role in creating employment opportunity for the rural marginal people for the last two decades. At present 5,100 garment factories are operating in this country and 3.6 million workers are working there in which more than 80 percent of them are female. From the beginning it is largely apparent that the health status of the female garment workers is not well enough to do their work properly. Keeping this in mind, the study was conducted to find out the health status of the female workers. In this study, 200 female workers of Bangladesh were interviewed to identify the major diseases they experienced. The study reveals that the majority of the female workers in the garment sector suffer from the diseases like problems in bones, abortion complexity, dermatitis, back pain, eye stain, pruritus, malnutrition, respiratory problems, hepatitis (Jandice), gastric pain, fatigue, fever, abdomen pain, common cold, and helminthiasis. The policy makers and other concern bodies should take necessary measures to ensure good health of the garment workers. It will help female workers to be more productive and their contribution to the country will be enhanced.

Keywords
Diseases, Garment Sector, Health Hazard, Health Status, Safety Measures.

Adres :Çankırı Karatekin Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluyazı Kampüsü, Merkez-ÇANKIRI/TÜRKİYE
Telefon :+90 (376) 218 95 45 Faks :+90 (376) 218 95 46
Eposta :iibfdergi@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri